Vinyasa Yoga – kurs nauczycielski RYT 200* (2024/2025)
Zapraszamy na 200-godzinny kurs nauczycielski Vinyasa Yoga - Yoga Alliance Registered Yoga Teacher w Studio Namaste Yoga
* Yoga Alliance Register Yoga Teacher
Nauczyciele:
- nauczyciel prowadzący – Ulla Wilczyńska-Kalak
- nauczyciel anatomii – Mateusz Stańczak
- nauczyciel filozofii jogi – Piotr Marcinów
- nauczyciel Pranayamy – Patrycja Gawlińska
Dla kogo jest kurs nauczycielski Vinyasa Yoga?
Vinyasa Yoga – kurs nauczycielski RYT 200 jest przeznaczony dla osób, które chcą zostać nauczycielami jogi w stylu Vinyasa Yoga oraz wszystkich osób chcących pogłębić praktykę własną jogi i poprawić jakość swojego życia.
Niezależnie czy planujesz zostać instruktorem jogi, czy nie, jest to wyjątkowa okazja aby poświęcić ten czas na rozwój własny i pogłębianie wewnętrznej radości. W obecnym czasie, dniach pełnych stresu i niepokoju, studiowanie i nauczanie jogi to nie tylko droga do własnego rozwoju czy robienia tego co się kocha, ale również zaangażowanie w rozwój wspólnoty jogi i pomoc innym w pokonaniu stresu.
Poprzez podstawową i zaawansowaną praktykę asan, wiedzę przekazaną przez specjalistów, różnorodne tematy i podejścia do jogi, Twoja jogowa wiedza niezwykle się pogłębi.
Co oferuje Vinyasa Yoga - kurs nauczycielski?
200 godzinny kurs to głęboki rozwój osobisty, poznanie pełnej wiedzy i otrzymanie umiejętności, aby rozpocząć nauczanie jogi. Po pozytywnym ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat o międzynarodowych uprawnieniach do nauczania jogi w stylu Vinyasa.
Kurs prowadzony jest w języku polskim.
Jakie musisz spełnić wymagania, aby wziąć udział w kursie?
Wymagamy, aby udział w kursie poprzedzała co najmniej 2 letnia systematyczna praktyka jogi (przynajmniej 2 razy w tygodniu), potwierdzona pisemnie przez nauczyciela jogi. Przed rozpatrzeniem Twojego udziału w kursie poprosimy Cię o przesłanie eseju oraz odpowiedzi na kilka pytań – wszystko otrzymasz w mailu potwierdzającym Twoje zgłoszenie na kurs. Wymagamy obecności na całości kursu. Jakakolwiek nieobecność musi być wcześniej zgłoszona i będzie konieczne jej odrobienie. Nie wyobrażamy sobie, aby jakakolwiek część kursu mogła być opuszczona jako mniej istotna do otrzymania pełnego certyfikatu.
Ale najważniejsze, jeżeli masz jakieś pytania? Cokolwiek nie jest jasne? Masz specyficzną sytuację, która wymaga indywidulanego rozpatrzenia? Napisz do nas! Z przyjemnością pomożemy rozwiązać każdy problem :-)
Główne zagadnienia kursu:
Praktyka asan
Prawidłowe ustawienia ciała w pozycjach jogi
Korekty asan
Modyfikacje i intensyfikacje pozycji
Układanie planu zajęć - sekwencjonowanie
Anatomia i fizjologia człowieka w aspekcie jogi
Filozofia i historia jogi
Pranayama
Medytacja
Biznes w jodze - Jak stworzyć własną markę
Praktyka asan. Prowadzenie Ulla.
Panel kursu, którego celem jest zainspirowanie, wzmocnienie i utrwalenie podstaw praktyki jogi. Podczas praktyki będziemy pogłębiać połączenie ciała i umysłu z głębokim, świadomym oddechem. Będziemy poszukiwać równowagi pomiędzy wzmacnianiem i rozciąganiem. Będziemy się pocić J i uśmiechać budując płynne sekwencje Vinyasa Yogi.
Prawidłowe ustawienie ciała w pozycjach jogi. Prowadzenie Ulla.
Świat jogi pełen jest różnych wskazówek poprawnego ustawienia w pozycjach jogi, często ze sobą sprzecznych. Jakże często jeden nauczyciel jogi przekazał Ci korektę, której inny zupełnie zaprzeczył. W ramach tego panelu skupimy się na indywidualnym podejściu do pozycji, zaznaczając najczęstsze błędy pozycji, analizując wpływ pozycji na ciało, rozmawiać o najnowszych wskazaniach bezpieczeństwa ustawienia pozycji. W czasie tego modułu każdy uczestnik kursu nauczycielskiego będzie miał okazję do sprawdzenia się w praktyce nauczania, w przekazywaniu wskazówek ustawienia, w przekazywaniu pomocnych porad oraz w wykonywaniu korekt.
Korekty asan. Prowadzenie Ulla.
Korekty wykonywane przez nauczyciela poprzez bezpośrednie “położenie dłoni” jest niezwykle wartościowym narzędziem komunikacji i kluczowym sposobem uczenia prawidłowego ustawienia ciała w pozycji. Uczestnicy kursu będą poznawać jak bezpiecznie i efektywnie korygować asany studentów oraz zdobędą wiedzę jak stosować bezpośrednie korekty w sposób świadomy, z szacunkiem dla osoby ćwiczącej.
Modyfikacje i intensyfikacje asan. Prowadzenie Ulla.
Uwielbiamy zaawansowane pozycje ponieważ są ona dla nas wyzwaniem fizycznym i mentalnym. Jednak wielu nauczycieli obawia się nauczania tych pozycji zanim sami nie osiągną w nich mistrzostwa. W czasie tego kursu poznamy narzędzia potrzebne do rozpoczęcia drogi do osiągnięcia zaawansowanych pozycji takie jak: ćwiczenia zwiększające siłę i mobilność ciała, praca w parach, wykorzystanie pomocy i podparć. Pomożemy uczestnikom kursu nabyć pewności siebie w prowadzeniu przyszłych studentów do pozycji zaawansowanych, poprzez poprawne budowanie sekwencji zajęć, bezpieczne asystowanie, korekty pozycji oraz efektywne wskazówki werbalne.
Poświęcimy również sporo czasu wykorzystaniu modyfikacji pozycji dla studentów ze specyficznymi wymaganiami i ograniczeniami.
W tym panelu wiedzy praktycznej postaram się udowodnić twierdzenie, że joga jest dla każdego.
Sekwencjonowanie. Prowadzenie Ulla.
Podczas kursu nauczycielskiego nauczymy się jak budować sekwencje zajęć Vinyasa Yogi. Jak zaplanować zajęcia w sposób przystępny i jednocześnie rozwijający dla uczestników zajęć. Jak dostosować sekwencję do poziomu uczestników oraz długości zajęć. Jak przygotować sekwencję zajęć do zamierzonego celu: osiągnięcia trudnej pozycji, przygotowania do pozycji, wzmocnienia, wyciszenia itp. Po ukończeniu kursu uczestnicy będą posiadać wiedzę i wzorce sekwencji, na podstawie których będą mogli prowadzić własne zajęcia, w oparciu o własną kreatywność i zdobytą wiedzę.
Anatomia i fizjologia człowieka w aspekcie jogi. Prowadzenie Mateusz.
Ta cześć kursu będzie skupiona na funkcjonalnej biomechanice w relacji do pozycji jogi. Poprzez zrozumienie budowy ludzkiego ciała zdobędziesz umiejętność bezpiecznego nauczania jogi. Wiedza anatomiczna w połączeniu ze zrozumieniem zasad ustawienia ciała w asanach zapewni bezpieczną praktykę jogi Twoim przyszłym studentom J. W module tym zostaną omówione: podstawowe zagadnienia anatomiczne: osie, płaszczyzny, terminologia i nazewnictwo anatomiczne; pojęcia z zakresu biomechaniki; poszczególne układy organizmu człowieka z naciskiem na wzajemne powiązania i holistyczny model funkcjonowania człowieka; anatomia ćwiczeń jogi i wpływu na czynność ustroju; rozwiniemy umiejętności „czytania ruchu”, w oparciu o merytoryczną wiedzę o ciele.
Filozofia i historia jogi. Prowadzenie Piotr.
Większość współcześnie praktykujących jogę osób poszukuje w niej głównie aspektu zdrowia i sprawności fizycznej, podczas gdy tradycja jogi obejmuje znacznie więcej niż tylko aspekt fizyczny naszego życia.
W tym panelu uczestnicy poznają główne aspekty filozofii i historii jogi, takie jak:
I. Wprowadzenie do filozofii jogi: Wedy, Śramanowie, Upaniszady
II. Buddha: Buddha a Wedy, Ośmioraka ścieżka
III. Joga Klasyczna: Sankhja, Joga
IV. Bhagawadgita i synteza jogi: Karma joga, Bhakti joga, Jñāna joga (czyt. gjana joga), Wedanta
V. Tantra: Tantra buddyjska i hinduska, Trika, Hatha-joga
Poprzez poznanie podstaw filozofii jogi i poznanie jej głównych założeń, możliwe będzie głębsze podejście do praktyki własnej, jak i zastosowanie jej w codziennym życiu.
Pranayama. Kriyas. Prowadzenie Patrycja.
Ta cześć kursu będzie poświęcona podstawom oddechu w praktyce jogi: oddechowi brzusznemu, intonacji OM, wprowadzeniu do pranayamy (puraka, recaka, kumbhaka) i poznaniu podstawowych technik Pranayamy: Nadi shodhana, suryabheda, ujjayi, seetkari, sheetali, bhastrika, bhramari.
Dodatkowo uczestnicy poznają podstawowe techniki oczyszczające: kapalabhati, nauli i trataka.
Poprzez tę teoretyczną i praktyczną wiedzę uczestnicy kursu nauczą się, jak w dostępny sposób zastosować te techniki w praktyce własnej, oraz jak świadomie przekazać tę wiedzę przyszłym uczniom.
Medytacja. Prowadzenie Ulla.
Poza wszystkimi głównymi panelami zaprosimy uczestników kursu do zagłębienia się w sobie. Do codziennego zatrzymania się w medytacji. Ten aspekt kursu podczas naszych spotkań będzie okazją do rozmów o tym jak zastosować filozofię jogi w codziennym życiu.
Każdy z uczestników będzie prowadził swój mały dzienniczek wewnętrznych obserwacji.
Biznes w jodze. Prowadzenie Ulla.
Joga to także stale rozwijająca się gałąź biznesu. To, co kiedyś było branżą o ograniczonym zasięgu, obecnie ma ogromne możliwości biznesowe w różnych aspektach, np.: prowadzeniu studia jogi, pracy jako nauczyciel, projektowaniu odzieży i akcesoriów jogowych, pracy konsultantów zarządzania, pracy online, pracy terapeutów, pracy jako nauczyciel podróżujący po świecie, i innych. Podczas tego kursu omówimy kilka aspektów jogi, co ułatwi uczestnikom odnaleźć własną ścieżkę rozwoju i ułatwi budowanie własnej jogowej marki. Omówimy m.in. takie zagadnienia jak: otwarcie i prowadzenie własnego studia jogi, obecność w mediach społecznościowych, poszerzenie swojej oferty poprzez organizowanie oraz udział w warsztatach jogi i festiwalach, nauczenie stacjonarne, a nauczanie wjazdowe, stworzenie marki jogowej, nauczanie online.
Zajęcia poprowadzą dla Was:
Ulla Wilczyńska-Kalak – nauczyciel prowadzący
Certyfikowana nauczycielka jogi RYT 500 w nurcie Vinyasa Yoga oraz RYT300* Yin Yoga. Z wykształcenia biolog molekularny. Przygodę z jogą rozpoczęła w 2004 roku podczas studiów podyplomowych na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a kontynuowała w Australii pod okiem australijskich i amerykańskich nauczycieli, gdzie ukończyła m.in. kurs instruktora jogi (RYT 200 Hr Yoga Alliance; BodyMindLife Yoga Teacher Training, Sydney, Australia). Kolejny poziom międzynarodowych uprawnień zdobyła pod okiem amerykańskich nauczycieli Briohny Smith i Dica Ilda-Kein - zaawansowany kurs nauczycielski jogi (RYT 300 Hr Yoga Alliance; FitFlowFly Bryce Yoga Advanced Teacher Training, Briohny Smyth and Dice Ilda-Klein; Koh Samui, Tajlandia). Yin Yogę zgłębia pod opieką Jo Phee na kolejnych poziomach kursu Yin Yoga Yinspiration (RYT300).
Założycielka SNY (Studia Namaste Yoga w Poznaniu), twórczyni Jogi przy Fontannie oraz Jogi na Arenie. Autorka licznych projektów jogowych online m.in.: Jogi Twarzy, Joga z Ullą - Vinyasa dla każdego, Power Vinyasa Yoga – 21-dniowa próba sił. Pomysłodawczyni i współorganizatorka Międzynarodowej Konferencji Jogi w Poznaniu. Yoga. Body & Soul.
Mateusz Stańczak – specjalista od anatomii i motoryki
Mgr fizjoterapii, absolwent AWF w Poznaniu, a także wieloletni instruktor oraz szkoleniowiec w zakresie ćwiczeń Jogi. Specjalizuje się w metodyce oraz leczniczym wykorzystaniu ćwiczeń dobieranych w oparciu o globalną analizę funkcjonalną. Na co dzień pracuje jako fizjoterapeuta w Klinice Osteopatii i Rehabilitacji AKTIV w Poznaniu. Od 2003 roku prowadzi własną szkołę Jogi w Poznaniu. W swojej pracy wykorzystuje metodę Łańcuchów Mięśniowych i Stawowych G.D.S., Manipulacje Powięzi wg. L. Stecco, a także mięśniowo-powięziowe koncepty pracy z pacjentem.
Regularnie pisze dla magazynu JOGA.
Piotr Marcinów – przekaże Wam część swojej ogromnej wiedzy z zakresu filozofii i historii jogi
Filozof, współzałożyciel portalu Joga-abc.pl, nauczyciel jogi. Od ponad 20 lat zgłębia filozofie wschodu, praktykuje jogę i medytacje. Regularnie pisze dla magazynu JOGA.
Patrycja Gawlińska / joginka.pl – przekaże Wam wiedzę z zakresu Pranayamy i technik oczyszczających
Autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu vinjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.
Plan zjazdów**:
SOBOTA 9:00 – 19:30
9:00 - 11:00 – praktyka jogi
11:00 – 11:30 – przerwa śniadaniowa
11:30 - 15:00 – blok teoretyczno-praktyczny
15:00 – 16:00 – lunch
16:00 - 19:30 – blok teoretyczno-praktyczny
NIEDZIELA 9:00 – 17:30
9:00 - 11:30 – praktyka jogi
11:00 – 11:30 – przerwa śniadaniowa
11:30 - 15:00 – blok teoretyczno-praktyczny
15:00 – 16:00 – lunch
16:00 - 17:30 – blok teoretyczno-praktyczny
** ostatni zjazd kursu będzie czterodniowy i zajęcia będą odbywały się z innych ramach godzinowych. Szczegóły będą podane na pierwszym zjeździe kursu.
Daty zjazdów:
- 21 - 22 września 2024
- 28 - 29 września 2024
- 19 - 20 października 2024
- 2 - 3 listopada 2024
- 16 - 17 listopada 2024
- 30 listopada - 1 grudnia 2024
- 14 - 15 grudnia 2024
- 4 - 5 stycznia 2025
- 18 - 19 stycznia 2025
- 1 - 2 lutego 2025
- 15 - 16 lutego 2025
- 27 - 28 lutego + 1 - 2 marca 2025 ***
*** 4 dni!
Miejsce kursu – Studio Namaste Yoga, ul. Kordeckiego 12, 60-131 Poznań; www.NamasteYoga.pl
Inwestycja w siebie – 8 900 złotych całość kursu - płatność do 01.09.2024.
9 500 złotych opłacenie kursu w 4 ratach (1. 2 250 zł do 01.09.2024; 2. 2 250 zł do 01.10.2024; 3. 2 250 zł do 01.11.2024; 4. 2 250 zł do 01.12.2024).
Jeżeli prowadzisz własną działalność udział w kursie możesz rozliczyć w kosztach firmy. Jeżeli potrzebujesz faktury, proszę daj znam znać.
Bezzwrotna kaucja – 500 złotych, płatna po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia na kurs. Kaucja jest wliczona w koszt całości kursu. Kaucja jest niezwrotna.
Jeżeli z jakiegokolwiek powodu będziesz musiał zrezygnować z kursu i poinformujesz nas o tym 30 dni przed rozpoczęciem kursu zwrócimy Ci wpłaconą na niego należność.
Opłacenie udziału w kursie nie gwarantuje otrzymania certyfikatu jego ukończenia. Certyfikat otrzymujesz tylko na podstawie włożonej w kurs pracy, i zdanych egzaminów. Nie ma możliwości częściowego udziału w kursie, czy częściowego certyfikatu.
Polecana literatura nieobowiązkowa :
- “Joga - sztuka życia” Donna Farhi
- “Yoga Sequencing Designing Transformative Yoga Classes” Stephens Mark (j. angielski)
- “Yoga Mind, Body and Spirit” Farhi Donna (j. angielski)
- “Modern Yoga Bible” Brown Christina (j. angielski)
- „Bhagawadgita” tłumaczenie Sachse, Kudelska albo Rucińska (bhagawadgita.eu)
- „Jogasutry” tłumaczenie Chip Hartranft lub Leon Cyboran
- „Dhammacakkappavattana Sutta” (SN.56.011 - Mowa o wprawieniu w ruch koła Dhammy)
- http://sasana.pl/sn-56-011-czy
- "Asana Pranayama Mudra Bandha" Swami Satyananda Saraswati wyd. Bihar School (j. angielski)
- „Hatha yoga pradipika” - w trakcie przekładu na język polski przez Ninę Budziszewską
- “Anatomia Hatha-Jogi” Coulter, Tedson 2010 (podstawowa książka do anatomii)
- „Atlas Anatomiczny” P. Abrahams, Świat Książki 2014
- „Nieskończona Sieć” R.L. Schultz, R. Feitis, Virgo 2009
- “Taśmy Anatomiczne” T. Myers, DB Publishing 2010
- “Fascia In Sport And Movement” R. Schleip (red.), Handspring Publishing 2015 (j. angielski)
- “Biomechanika Kliniczna” Z. Zagrobelny, M. Woźniewski, Wydawnictwo AWF Wrocław 2008
- „ Scientific Keys Vol:1. Key Muscles of Hatha Yoga” R. Long, Bandha Yoga Publications 2006
(j. angielski)
- “Scientific Keys Vol:2 Key Poses of Hatha Yoga” R. Long, Bandha Yoga Publications 2006 (j. angielski)
- „Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego” Górski J. (red.), PZWL
- „Anatomia układu ruchu” Ignasiak Z. (red.), Elsevier